CPU Price List لیست قیمت سی پی یو فروشگاه پیشرو

۶ هسته و ۱۲ ترد پردازشی با فرکانس پایه ۳.۸ تا ۴.۴ گیگاهرتز توان عالی خوب را تضمین می‌کند؛ حافظه کش یا نهان ۳۲ مگابایتی نیز قابلیتی است که نمی‌توانیم به‌راحتی از آن بگذریم. پردازنده‌های مدرن امروزی چندین هسته پردازشی دارند و عموما از آن‌ها به‌عنوان مغز کامپیوتر یاد می‌شود. پردازنده یک قطعه حیاتی در هر سیستم کامپیوتری است و وظیفه اجرای وظایف و همچنین پردازش محاسبات مختلف را برعهده دارد.

تشخیص مدل و نوع سی پی یو یا پردازنده

با توجه به اینکه هنوز قیمت این پردازنده به دلیل کمبود در بازار‌های جهانی به نمونه‌ی واقعی خود نرسیده است، اما بهبود‌های محسوس معماری Zen 3 و توان پردازشی فوق‌العاده در کنار مصرف اندک این پردازنده، همچنان ارزش خرید بسیار بالایی برای آن ایجاد می‌کند. رایزن 5950X با ۱۶ هسته و ۳۲ ترد پردازشی، توانمندترین گزینه‌ی موجود بازار است که حتی در گیمینگ نیز بالاترین سطح عملکرد را از خود به نمایش می‌گذارد. فرکانس پردازشی این پردازنده ۳.۴ تا ۴.۹ گیگاهرتز و حافظه نهان یا کش آن ۶۴ مگابایت است. نسل فعلی پردازنده‌های اینتل نسل سیزدهم است، مثل پردازنده‌های Core i K یا Core i K. در سوی دیگر جدیدترین پردازنده‌های دسکتاپ AMD در سری رایزن 7000 قرار می‌گیرند، مثل Ryzen X و Ryzen X. اما تشخیص نسل سی پی یو AMD چگونه است؟ وقتی به شماره چهار رقمی مدل پردازنده نگاه کنید می‌توانید شماره نسل آن پردازنده را به عنوان اولین عدد مشاهده کنید.

ویژگی های CPU خوب راهنمای خرید پردازنده کامپیوتر

کش ال۲ و ال۳ حافظه‌های اختصاصی سی‌پی‌یو است که در هنگام پردازش مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچه حافظه‌ی این کش ها بیشتر باشد سرعت عملکرد سی‌پی‌یو نیز بالاتر خواهد بود. البته تفاوت قیمت سی پی یو ها تنها به همین دلیل نیست و دلایل دیگری نیز در این تفاوت ها دخیل است. بنابراین، هنگام انتخاب یک سی‌پی‌یو باید مطمئن شوید که سوکت‌های مادربورد و سی‌پی‌یو به هم می‌خورند. این نکته برای خرید سی پی یو هایی اغلب کاربرد دارد که شما بخواهید به صورت تکی آن را تهیه کنید. اما در کل سوکت هایی که معمول تر هستند را برای خرید انتخاب کنید ؛ البته تفاوت قیمت سی پی یو ها ممکن است به همین دلیل متفاوت باشد ولی این اشتباه را نکنید!

  • فرکانس پردازنده‌ها معمولاً به دو صورت پایه و بوست (حداکثر فرکانس) اعلام می‌ شود که با توجه به عواملی همچون ولتاژ و دما تغییر می‌کند.
  • با استفاده از روش فوق، فاصله زمانی بین پایان یافتن رشته‌ها به صفر نزدیک می‌شود و در نظر کاربر هر دو فرآیند همزمان انجام می‌شوند.
  • به همین خاطر سی پی یو ها معمولاً با سیستم خنک‌کننده اختصاصی شامل هیت‌سینک (صفحه‌ای فلزی با رسانایی گرمایی بالا) و فن همراه می‌شوند تا حرارت تولیدشده به سرعت تخلیه شود.
  • فرکانس پالس‌های ساعت مشخص می‌کند که CPU با چه سرعتی دستورالعمل‌ها را اجرا کند و در نتیجه، با افزایش سرعت ساعت، دستورالعمل‌های بیشتری توسط CPU در هر ثانیه اجرا خواهند شد.
  • سی پی یو با هر رنج قیمتی در بازار یافت می شود و شما می توانید با هر مقدار بودجه ای که در نظر دارید ، یک سی پی یو برای خود تهیه کنید.
اینتل این اواخر توانسته جایگاه خود را به عنوان سازنده بهترین پردازنده‌های بازار پس بگیرد به خصوص با نسل دوازدهم به عنوان جدیدترین سی پی یو های بازار. اما اگر بخواهیم عملکرد کلی پردازنده‌های این دو کمپانی را درنظر بگیریم، تفاوت خیلی زیادی وجود ندارد. مخصوصا اگر هدف شما فقط گیمینگ باشد و به‌دنبال یک سی پی یو مناسب برای بازی بگردید. توان طراحی گرمایی بیشترین میزان حرارتی است که یک پردازنده می‌تواند تولید کند.

پردازنده‌های رایزن 3 مثل 3300X یا 2200G یا پردازنده‌های پنتیوم اینتل را می‌توانید به عنوان گزینه‌های گران‌قیمت و پردازنده‌های اینتل سلرون یا ای ام دی Athlon 240GE را به عنوان گزینه‌های ارزان‌قیمت در این نسل در نظر داشته باشید. در حالت کلی،یک هسته یا Core، میتواند در آن واحد تنها به پردازش یک Thread مشغول باشد. برای مثال، اگر یک CPU دارای دو هسته باشد، می توان در یک لحظه، به پردازش دو Thread  پرداخت. حال آنکه، شرکت اینتل، با ارائه تکنولوژی  Hyper Threading قابلیت پردازش همزمان چندین  را به یک هسته میبخشد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار