چرا قیمت‌ها در بازار مسکن لرزان است؟ / همه‌چیز در بازار خودرو به نفع دلالان تمام شد/ چرا فرصت‌طلبان همیشه دنبال تحریم‌ هستند؟

سرانجام سکه و طلا

این کارشناس اقتصادی تصریح می‌کند: تاخیر فراوان در واردات، ادامه مکانیسم عرضه با قرعه‌کشی که فقط اسم آن اولویت‌بندی شده است، قیمت‌گذاری جدید خودروهای داخلی با ۱۸ ماه تاخیر و… بازار خودرو را به بازار سرمایه‌گذاری و دلالی تبدیل کرده است.

این کارشناس اقتصادی عنوان می‌کند: افزایش صادرات نفت به چین با تخفیف ۱۵ درصد خبر خوب و دردناکی است و نشانگر این است که تحریم از جیب ملت برای همگان (رانت‌خوار، سوداگر، دلال، چین و…) به جز ملت فرصت بوده است و فرصت‌طلبان همیشه به دنبال ادامه تحریم‌ها بوده‌اند.

۲۲۳۲۲۵


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1754919/%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86-%D9%84%D8%B1%D8%B2%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%87%D9%85%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B2-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88

وی می‌افزاید: حالا هم همان مخالفان عرضه در بورس کالا در مقابل این افزایش قیمت‌ها سکوت کرده‌اند؛ ظاهرا نگرانی آنان سود دلالان بوده است.

مسیر بورس در سال ۱۴۰۲

وی عنوان می‌کند: افزایش قیمت‌ها تنها به دلیل انصراف از فروش و نه حجم معاملات بالا، قیمت‌ها را لرزان نگه می‌دارد.

مسیر احتمالی بازار مسکن

محمودی‌اصل با اشاره به وضعیت بازار ارز، می‌گوید: کالاهای تولیدکنندگان با دلار ۲۷ تا ۴۲ هزار تومانی در بورس کالا و ۶۰ هزار تومانی در بازار خودرو و سکه و… در حال معامله هستند و دلار در محدوده ۵۱ هزار تومان مانده است.

در همین رابطه، حسین محمودی‌اصل، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره وضعیت ۵ بازار خودرو، مسکن، طلا و سکه، دلار و بورس در سال ۱۴۰۲، با اشاره به شرایط بازار خودرو می‌گوید: خودرو پس از حذف عرضه خودرو از بورس کالا با تلاش دلالان و با رویکردهای غیرکارشناساسی قیمت‌ها ۳۰ درصد رشد کرد.

این کارشناس اقتصادی تصریح می‌کند: رونق بورس قیمت ارز را نیز کنترل کرده و همیشه خروج سنگین پول از بورس با ۲ روز رشد ۱۰ درصدی دلار و سکه را رقم زده است.

محمودی‌اصل در ادامه با اشاره به وضعیت بازار مسکن، می‌گوید: رکود از یک‌سو و کاهش شدید قدرت خرید و همچنین چشم‌انداز مبهم مذاکرات، رکود تورمی را ادامه‌دار خواهد کرد و این به معنای طولانی‌تر شدن رکود اصلی در آینده نزدیک است.

این کارشناس اقتصادی یادآور می‌شود: البته اونس جهانی طلا هم برای رشد به کمک طلا و سکه آمده است؛ پاس گل بانک مرکزی در معاملات ربع‌سکه با دلار ۷۵ هزار تومانی هم قابل چشم‌پوشی نیست.

وی تاکید می‌کند: در این بین، با وجود نبود حباب در شمش و طلای آب‌شده، سکه به جهت قابلیت معاملات خرد و راحت همچنان پرتقاضا خواهد بود.

و اما دلار…

وی می‌افزاید: البته حاشیه سود شرکت‌ها از ۳۶ در سال ۹۹ به ۲۳ در سال ۱۴۰۱ رسیده است، اما به دلیل بزرگ شدن اعداد سود حاصل، قیمت‌ها نیز بزرگ می‌شود.

محمودی‌اصل همچنین با اشاره به وضعیت بازار سکه و طلا تصریح می‌کند: سکه با حباب جدانشدنی در حال معامله است و این حباب را سیاست‌های دولت به آن چسبانده است؛ چراکه جرم‌انگاری برای داشتن بیش از ۱۰ هزار دلار، منابع را به سمت سکه هدایت کرده است.

این کارشناس اقتصادی همچنین درباره وضعیت بازار سرمایه می‌گوید: عقب‌ماندگی بورس مربوط به ۲ سال پیش است و ارزش دلاری هنوز ۵۰ درصد نسبت به ۹۹ عقب‌ماندگی دارد.

محمودی‌اصل خاطرنشان می‌کند: چند هفته است که بورس ورود پول دارد و دولت به دنبال رونق بورس است.

چرا قیمت‌ها در بازار مسکن لرزان است؟ / همه‌چیز در بازار خودرو به نفع دلالان تمام شد/ چرا فرصت‌طلبان همیشه دنبال تحریم‌ هستند؟

وی می‌افزاید: به نظر می‌رسد با نزدیکی به پایان ماه رمضان، رشد دلار هم در نبود اخباری از مذاکرات هسته‌ای آغاز شود.

مریم فکری: بررسی بازارها در سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که ربع‌سکه با رشد بسیار بالای ۱۶۶ درصدی، در صدر سوددهی به سرمایه‌گذاران آن بوده است. پس از آن، طلای آب شده با ۹۴.۷ درصد، دلار ۹۳.۴ درصد، مسکن ۶۰ درصد و بورس ۳۶.۱ درصد قرار دارد.

این کارشناس اقتصادی متذکر می‌شود: در بازار طلا، ارز و خودرو هم چنین است؛ با این تفاوت در آن بازارهای همگن، قیمت‌ها در تغییر شرایط، سریع افت می‌کند، اما مسکن با افت کم، رکود سنگین و اصلاح زمانی را در پیش می‌گیرد.