نوار قلب نشان میدهد که بیماری قلبی دارید یا نه 3 عکس نوار قلب مریض | fanbaz

نوار قلب نشان میدهد که بیماری قلبی دارید یا نه 3 عکس نوار قلب مریض | fanbaz

مانیتورهای هولتر گاهی اوقات می توانند باعث ایجاد حساسیت یا بثورات در نواحی پوستی شوند که در آن پدهای الکترود نوار قلب قرار می گیرند. این احتمال زمانی که آنها برای چندین روز متوالی روی بدن قرار می گیرند بیشتر است. برخی از افراد ممکن است در جایی که الکترودها قرار داده شده اند راش پوستی را تجربه کنند، اما معمولاً بدون درمان از بین می رود. موج Q عبارت است از انحنای رو به پایین ابتدایی، در کمپلکس QRS. که در لیدهای سمت چپ قفسه سینه نرمال است (لید 1 و لید avl و لید V4 و V5)، چراکه این لیدها دپولاریزاسیون سپتال از چپ به راست شرکت خدماتی و نظافتی را نشان می‌دهند.

تفسیر نوار قلب

الکترودهای نوار قلب ابزارهایی هستند که ارتباط بین بدن بیمار با دستگاه الکتروکاردیوگراف را برقرار می‌کنند. اطلاعات الکتریکی قلب از طریق این الکترودها دریافت شده و برای ردیابی و ثبت به الکتروکاردیوگراف ارسال می‌شوند. الکتروکاردیوگرام بیشترین کاربرد را در تشخیص آریتمی‌های قلبی، انفارکتوس‌های حاد و انفارکتوس میوکارد (سکته قلبی)، بیماری پریکارد و بزرگ شدن قلب (دهلیزی و بطن) دارد.

  • در حین انجام EKG، ممکن است پزشک از شما بخواهد بر روی سطح دشواری (مثل تردمیل) حرکت کنید تا هرگونه تغییری در فعالیت قلب را بررسی کند.
  • انجام آن کاملا بدون درد می باشد که در طی انجام آن الکترود ها روی قفسه سینه، مچ دست ها و مچ پا ها قرار می گیرد.
  • این اتفاق ناشی از ضربان و یا تپش منجر به انقباض ماهیچه‌ های قلب می‌ شوند، و کمک می کنند، تا خون در تمام نقاط در جریان باشد.
  • در روش «هولتر مانیتور» ، از یک دستگاه کوچک و قابل حمل که ریتم قلب بیمار ار بررسی می‌کند، استفاده می‌شود.
  • با توجه به نتایج، پزشک پس از بررسی ممکن است که اکوکاردیوگرام را درخواست کند تا یک نگاه عمیق‌تر به عملکرد قلب داشته باشد.

نوار قلب یک آزمایش ساده و بدون درد است که فعالیت الکتریکی قلب شما را اندازه‌گیری می‌کند و در برخی شرایط انجام آن الزامی است. نمایش نموداری پتانسیل های تولید شده توسط قلب و یا در واقع نوار فعالیت الکتریکی قلب را الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب می گویند. نتیجه نوار قلب بعد از تمام شدن فرآیند گرفتن نوار آماده می‌شود. اگر این کار توسط یک پزشک متخصص قلب انجام بگیرد، اغلب اوقات می‌تواند همان موقع آن را تحلیل کرده و نتیجه را به شما اطلاع دهد. اما اگر این کار توسط تکنسین دستگاه ECG انجام شود، ممکن است بررسی و اعلام نتیجه کمی به تعویق بیفتد.

حمله قلبی

بزرگ شدن دهلیزها می‌تواند موجب افزایش ارتفاع یا طول مدت موج P شود. در برخی از ناهنجاری‌های قلبی مانند برخی از آریتمی‌های قلبی یا فیبریلاسیون دهلیزی، موج P وجود ندارد. سرعت كاغذ استاندارد و نشانگرهای مربع، اندازه گيری آسان فواصل موجی و زمان سنجی قلب را ممکن می‌سازد. این امر محاسبه ضربان قلب و شناسایی هدایت الکتریکی غیرطبیعی در قلب را نیز امکان پذیر می‌کند.