مخالفان استیضاح فاطمی‌امین چه گفتند؟/ رضایی: فاطمی‌امین خار چشمی برای مافیای خودرو است

رضایی کوچی همچنین با بیان اینکه «در کشور معادن فراوانی داریم و غنی از معادن هستیم اما به دلیل حضور واسطه ها این معادن در اختیار افراد خاصی قرار می‌گرفت»، تاکید کرد: امروز این واسطه‌ها حذف شده اند و موضوع برگزاری مزایده و ایجاد فرصت عادلانه در این حوزه که نمایندگان مجلس مطالبه می‌کردند، امروز شکل گرفته و مردم از طریق مزایده می‌توانند صاحب معادن شوند.

وی در پایان گفت که آقای میرتاج الدینی یادداشتی به من داده مبنی بر اینکه اکثر اعضای مجمع نمایندگان شمال غرب کشور با استیضاح مخالفند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مخالفان استیضاح وزیر صنعت،معدن و تجارت معتقدبودند که وزارت صنمت وزارت خودرو نیست، و گزارش های تخصصی برای دفاع از عملکرد وزیر صمت و برنامه‌های وی ارائه دادند.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن با بیان اینکه حوزه معدن رها شده بود، افزود: اکنون نظارتی بر این حوزه وجود دارد و زیرساخت‌های خوبی اختصاص داده شده است.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه می‌توان عملکرد وزارت صمت را بر اساس آمار و ارقام ارزیابی کرد، گفت: باید برای بررسی عملکرد به اعداد و ارقام رجوع کنیم و اینکه آیا شرایط نسبت به قبل بهتر شده یا خیر، یکی از مهمترین اتفاقات رخ داده در وزارت صمت جلوگیری از رانت و فساد در فولاد بود که با قیمت بالا در بازار عرضه می‌شد، اما با ورود وزیر به این حوزه به نتیجه رسیده‌اند که باید کالاهای پایه‌ای مثل فولاد و سیمان و پتروشیمی در بورس کالا عرضه شده تا ابزار نظارت بر آن وجود داشته باشد. این روشی برای کنترل کالاهای پایه‌ای بود.

این نماینده مجلس در پایان با بیان اینکه «همراهی شخص رئیس جمهوری با فاطمی امین موضوع مهمی است که باید مورد توجه نمایندگان محترم مجلس قرار بگیرد»، اظهار کرد: به عنوان عضو کوچکی از مجلس و به عنوان فردی که حداقل با چهار کابینه کار کردم آقای فاطمی امین را فردی سالم و پرکار و فردی دیدم که می‌تواند به خوبی این وزارتخانه را اداره کند. یک سال و دو ماه سال برای ارزیابی یک وزیر کم است هرچند که در طی این مدت ارزیابی ما مثبت است چراکه حرکت‌های زیربنایی در راستای مبارزه با فساد آغاز شده است. امروز تغییر در وزارت صمت به صلاح کشور نیست چراکه تغییر این تغییر را به بی‌ثباتی می‌رساند و این بی ثباتی در نقش مردم نقش خواهد داشت.

طاهری با بیان اینکه باید بازار توزیع با یکدیگر تجمیع شود، گفت: گرانی یک بحث و گرانفروشی بحث دیگر است. باید بتوان سیاست تجمیع بازار و تولید را دنبال کرد تا با گرانی مقابله کنیم.

طاهری سامانه محور بودن را اقدام دیگر وزارت صمت برشمرد و گفت: بیش از 5800 فروشگاه در حال رصد شدن هستند که پیش از این این تعداد خیلی کم بود. در حوزه معدن هم شفافیت‌هایی ایجاد شده که همه ناشی از وجود این سامانه است.

وی همچنین تاکید کرد: این تصور ایجاد نشود که ما مخالف استیضاح هستیم، چک سفید امضا می‌دهیم. اینطور نیست قطعا این جلسه انگیزه ای برای ما جهت نظارت بیشتر و همچنین رصد حرف‌های بیان شده است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه وزارت صمت تنها وزارتی برای خودرو نیست،اظهارکرد: اگر آنقدر که روی خودرو تمرکز کردیم روی صنعت متمرکز می‌شدیم اتفاقات دیگری رخ می‌داد. 88 درصد تجارت بر روی صنعت کشتیرانی است که اگر تقویت می‌شد خیلی از تحریم‌ها بی اثر بود. نباید تمرکز بر روی خودرو عاملی باشد که سایر حوزه‌ها کمرنگ شود.

رضایی کوچی: فاطمی امین خار چشمی برای مافیای خودرو است

وی با اشاره به وضعیت قیمت مصالح ساختمانی اظهار کرد: در روزهایی که آقای فاطمی امین مسئولیت را عهده‌دار شد، شاهد نوعی بی ثباتی در قیمت مصالح بودیم؛ در آن زمان قیمت یک تن سیمان یک میلیون تومان بود و پیش بینی می‌شد که با ادامه روند موجود قیمت میلگرد بالای ۲۰ هزار تومان برسد اما با تدبیر درست و هماهنگی و همدلی که بین وزارت صمت و نیرو انجام شد، شاهد کنترل و کاهش قیمت مصالح ساختمانی بودیم و قیمت یک تن سیمان امروز به ۵۰۰ هزار تومان و قیمت میلگرد به ۱۵ هزار تومان رسیده است. همچنین قیمت ورق در در آن زمان ۲۱ میلیون تومان بود و امروز به ۱۷ میلیون تومان رسیده است. در موضوع قسمت شمش نیز شاهد کاهش قیمت‌ها هستیم؛ معنای این حرف‌ها این است که یک مدیریت خوب و با برنامه در وزارتخانه صمت شکل گرفته است.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه ظلم است که همه ماموریت‌ها وزار صمت را منحصر به خودرو کنیم، افزود: باید تلاش کنیم که کیفیت خود را ارتقا و قیمت آن را کاهش دهیم تا اقشار مختلف مردم بتوانند صاحب خودرو شوند؛ اتفاقاً موضوع استانداردسازی و کاهش قیمت خودرو از جمله اقداماتی است که آقای فاطمی امین با جدیت دنبال کرده است. واردات خودرو با این رقابت بین خودروی داخلی و خارجی و همچنین تصویب استاندارد هشتاد و پنج گانه برای خودرو از جمله اقداماتی است که آقای فاطمی امین طی مدت حضور خود در وزارت ضمت انجام داده است.

محمدرضا رضایی کوچی، نماینده جهرم و رئیس کمیسیون عمران مجلس نیز در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی تقاضای استیضاح رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت(صمت) طی سخنانی به عنوان مخالف استیضاح با بیان اینکه «این استیضاح فرصتی است که مشکلات حوزه صنعت را بیشتر کالبد شکافی کنیم»، اظهار کرد: تحولات ساختاری و اصلاحات اقتصادی کشور از سال قبل شروع شده و برای ادامه آن نیاز به همراهی و همدلی همه ارکان نظام به ویژه نمایندگان مجلس است و قطعاً برای به نتیجه رسیدن این تحولات نیازمند همدلی و همراهی تیم یکدست اقتصادی در دولت هستیم.

مصطفی طاهری در جلسه علنی امروز سه شنبه به عنوان مخالف استیضاح سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: ابتدا لازم است که توضیح دهم من به عنوان یکی از اعضای کمیسیون و نه رئیس کمیسیون صنایع و معادن صحبت می‌کنم هر چند که 18 نفر از اعضا اعلام کردند که مخالف استیضاح هستند.

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به برنامه‌های فاطمی امین در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی عنوان کرد: ما امکان صادرات خدمات فنی و مهندسی را برای حمایت حداقل ۵۰۰ میلیون نفری کشورهای همسایه داریم که از آن غافل شده بودیم؛ کاری که آقای فاطمی امین انجام داد باعث شد که شاهد صادرات این خدمات در کشورهای همسایه یاشبم؛ چراکه با هدف‌گذاری انجام شده فاصله زیادی داریم اما حرکت آغاز شده است. صادرات خدمات فنی و مهندسی از ۵۰۰ میلیون دلار به ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار افزایش یافته است.

۲۲۳۲۲۵


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1690041/%D9%85%D8%AE%D8%A7%D9%84%D9%81%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D8%B6%D8%A7%D8%AD-%D9%81%D8%A7%D8%B7%D9%85%DB%8C-%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86-%DA%86%D9%87-%DA%AF%D9%81%D8%AA%D9%86%D8%AF-%D8%B1%D8%B6%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%81%D8%A7%D8%B7%D9%85%DB%8C-%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%AE%D8%A7%D8%B1-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C

رضایی کوچی با بیان اینکه «خودرو یک مشکل چهل ساله دارد و در مدت دو ساله امکان خل مشکل خودرو وجود ندارد» ادامه داد: حرکت جدید برای استانداردسازی و کاهش قیمت خودرو شروع شده است که باید به آقای فاطمی امین اجازه دهیم به این موضوع مهم بپردازد. همچنین معتقدم که اتفاقاً فاطمی امین خار چشمی برای مافیای خودرو و کسانی که احساس می‌کنند با حضور او در وزارت ضمت منافعشان تامین نمی‌شود.

طاهری با بیان اینکه کمیسیون صنایع با تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت مخالفت کرده است، تاکید کرد: بعد از انجام کارهای کارشناسی در کمیسیون صنایع و بحث و بررسی به این نتیجه رسیدیم که تفکیک به نفع کشور نیست و این نظر کارشناسی اعضای کمیسیون است.

وی با تاکید بر اینکه اقتدار مجلس بر اساس انتخاب درست و نگاه همه جانبه است، اضافه کرد: ما در کمیسیون صنایع دو مرحله برای موضوع استیضاح جلسه گذاشتیم که نکات مختلفی در آن بیان شد. بحثی جز پیگیری تکالیف نبود.

وی گفت: وزارت صمت وزارتخانه‌ای است که با فولاد، معادن و خودرو در ارتباط است و اگر خدای ناکرده وزیری اهل فساد و بده و بستان باشد دیگر امیدی به آن وزارت خانه نیست اما آقای فاطمی امین ثابت کرده که فرد پاکدستی است و هیچ کسی راجع به مشکلات مالی و حاشیه های اقتصادی و بده و بستان‌هایی که می‌تواند در این وزارت‌خانه شکل بگیرد حرفی نزده است. فاطمی امین همچنین فردی انقلاب و جهادی و آدم پر کاری است؛ اگر در روز جمعه و روز تعطیل در هر ساعتی از شبانه روز به آقای فاطمی امین زنگ بزنید او یا در دفتر کارش حضور دارد یا در بازدیدها در استانها است این درحالیست که برخی از وزرا بودند که از ساعت ۵ بعد از ظهر به بعد را باید در استخر یا در تفریح و مسافرت پیدا می‌کردیم.

وی گفت: خاطرم هست که در چهار سال دوم دولت قبل حداقل پنج وزیر در وزارت ضمت را تجربه کردیم و این وزارتخانه دچار بی ثباتی شده بود و روزی که آقای فاطمی امین این وزارتخانه را تحویل گرفت، شرایط سختی در این وزارتخانه حاکم بود.