قیمت عجیب و غریب کامیون ۶۲ ساله «ایران خودرو» ، برق از سر مدیران «مرسدس بنز» می پراند!

امیرمسعود عابدینی: تریلی های ده چرخ بنز، از حوالی ۱۹۵۰ به بعد برای خود شهرتی جهانی یافتند. آنها در ایران هم بازار ویژه ای داشتند و برای خود نامی ویژه پیدا کردند. مایلر نامی است که در ایران به آن معروف شدند و به طور رسمی چنین اسمی در بین محصولات مرسدس‌بنز دیده نمی‌شود.

قیمت نجومی کامیون 62 ساله ایران خودرو که برق از سر مدیران مرسدس بنز می پراند!

پیشرانه OM۳۵۵LA با حجم ۱۱.۵ لیتر و ۶ سیلندر خطی در این کامیون،توانایی تولید ۲۸۵ اسب‌بخار قدرت و ۱۰۶۰ نیوتون‌متر گشتاور را داشت.این موتور مجهز به توربوشارژ است.گیریکس ۱۶ دنده در کامیون ۲۶۲۸ ساخت شرکت ZF است.استاندارد آلایندگی این کامیون یورو ۲ بود که از لحاظ سازگاری با محیط زیست،نیاز به توضیح ندارد!

۵۸۵۸


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1735084/%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D8%B9%D8%AC%DB%8C%D8%A8-%D9%88-%D8%BA%D8%B1%DB%8C%D8%A8-%DA%A9%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%88%D9%86-%DB%B6%DB%B2-%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D9%82-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D8%B1-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86

کامیون سری L مرسدس به سرعت در آفریقا و آمریکای جنوبی و در نهایت خاورمیانه معروف شد. یکی از معروف ترین خطوط تولید بنز سنگین در آن سال ها کارخانه تولید کامیون در ایران بود. مایلر از سال ۱۳۳۹ در ایران تولید می‌شود و به فروش می‌رسد.

مدل ۲۶۲۸ در دو نوع کشنده و کمپرسی در ایران وارد شد.

مرسدس‌بنز مایلر در مدل‌ها و نسخه‌های مختلفی تولید شد که به صورت مختصر معروف‌ترین مدل‌ها آن را بررسی می‌کنیم.

کامیون ۶۲ ساله‌ای که ۳ میلیارد تومان قیمت می‌خورد! / عکس

مدلی که آن را هم مرسدس‌بنز گردن نمی‌گیرد! تغییرات ظاهری آن قابل توجه است.برای اینکه خسارات وحشتناک ناشی از تصادف به اصطلاح شاخ به شاخ این کامیون کمتر شود،سپر جلویی را ادامه داده‌اند که معلوم نیست از استحکام خوبی برخوردار است یا نه!؟ تغییر قدرت پیشرانه از ۲۵۰ به ۳۰۰ اسب‌بخار،استاندارد آلایندگی یورو ۴ ،ترمز جلو و عقب کاسه‌ای و ترمز ضد قفل ABS از تغییرات و امکانات این کامیون هستند. پیکان و پراید و پژو ۴۰۵ بالاخره از خط تولید خداحافظی کردند؛ اما سود سرشار ساخت و قروش این کامیون ها از عواملی است که باعث می‌شود تولید این کامیون و خودروهایی مثل نیسان آبی در ایران متوقف نشود!

بعد از این کامیون،مدل‌های ۱۹۲۴ باری و کمپرسی و ۲۶۲۴ کمپرسی در ایران باقیماندند که به تازگی طرح پیش‌فروش آنها هم آغاز شد. همان پیشرانه OM۳۳۵LA در این دو مدل نصب است.

کامیون ۶۲ ساله‌ای که ۳ میلیارد تومان قیمت می‌خورد! / عکس

کامیون ۶۲ ساله‌ای که ۳ میلیارد تومان قیمت می‌خورد! / عکس

تولید این کامیون از سال ۱۹۵۹ در آلمان شروع شد و تا سال ۱۹۹۵ برای صادرات ادامه پیدا کرد. مدل‌های سبک‌تر این سری در شهر مانهایم و مدل‌های سنگین‌تر در شهر گاگناو آلمان تولید می‌شدند.

کارخانه بزرگ کامیون‌سازی‌ “گروه صنعتی خاور” تحت لیسانس مرسدس‌بنز در سال ۱۳۳۸ در ایران تاسیس شد و در آن زمان جزو کشورهای خاص مونتاژ کننده این کامیون‌ها بود.

بر اساس آخرین آگهی پیش فروش کارخانه ای این کامیون ده چرخ ، قیمت کارخانه ای این محصول حدود ۳ میلیارد تومان است. اما در آگهی های فروش آن در سایت های فروش خودرو به قیمت های سرسام آوری چون ۵ میلیارد ۶۰۰ میلیون تومان هم برای نمونه های صفر کیلومترش می رسید که با قیمت حدودی دلار در بازار آزاد تهران ، به رقمی حدود ۱۰۰ هزار دلار می رسد. یعنی تکنولوژی ۶۰ سال قبل ساخت کامیون که اقلا ۳۰ سالی می شود که از گردونه ساخت خارج شده است ، رقمی حدود ۱۰۰ هزار دلار در ایران قیمت دارد!

قیمت نجومی کامیون 62 ساله ایران خودرو که برق از سر مدیران مرسدس بنز می پراند!

قیمت نجومی کامیون 62 ساله ایران خودرو که برق از سر مدیران مرسدس بنز می پراند!

قیمت نجومی کامیون 62 ساله ایران خودرو که برق از سر مدیران مرسدس بنز می پراند!

حالا قرار است ایران‌خودرو در اقدامی جدید به عرضه مدل ۲۶۳۰ بپردازد.