غرش جنگنده‌های‌چین بر فراز منطقه در آستانه سفر احتمالی پلوسی به تایوان

یک منبع مطلع گفت علاوه بر پرواز جنگنده های چینی بر فراز این آبراه حساس، چند فروند کشتی جنگی چین نیز در آبهای منطقه مستقر شدند. منبع مزبور این تحرکات را بسیار تحریک آمیز خواند.

چین سفر مقام های آمریکایی به تایوان را سیگنالی دلگرم کننده به اردوگاه طرفدار استقلال در این جزیره می داند. واشنگتن از مناسبات دیپلماتیک رسمی با تایوان برخوردار نیست، اما طبق قانون ایالات متحده موظف است ابزار لازم برای دفاع از خود را در اختیار این جزیره قرار دهد.

تایوان روز سه شنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که این جزیره نسبت به فعالیت های نظامی در نزدیکی تایوان آگاهی کامل دارد و نیروهای خود را در واکنش به تهدیدهای احتمالی به منطقه اعزام می کند.

سفر پلوسی دومین مقام در صف جانشینی رئیس جمهوری آمریکا و منتقد دیرینه چین، به تایوان در شرایطی انجام می شود که تنش بین واشنگتن و پکن شدت یافته است.

در همین حال، رسانه چین گزارش دادند که فرماندهی جبهه شرقی ارتش  این کشور عصر روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهایش در آماده باش کامل هستند و طبق دستور با دشمن برخورد می کنند.

این فرماندهی تاکید کرد که نیروهایش همه مهاجمان را دفن می کنند و به سوی پیروزی در عملیات مشترک پیش می روند.

چهار منبع مطلع نیز گفتند که پلوسی قرار است روز چهارشنبه با گروه کوچکی از فعالان منتقد سوابق حقوق بشری چین دیدار کند.

تایوان جزیره‌ای در شرق چین و تحت حاکمیت دولت مرکزی چین است و پکن در چارچوب سیاست «چین واحد»، این جزیره را جزئی از سرزمین خود می‌داند، با این وجود دولت آمریکا به رغم اعتراض‌های پکن در سال‌های اخیر و به ویژه در دولت کنونی فروش تسلیحات نظامی به جزیره تایوان و حمایت از جریان‌های جدایی طلب این منطقه را افزایش داده است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84841994/%D8%BA%D8%B1%D8%B4-%D8%AC%D9%86%DA%AF%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D9%BE%D9%84%D9%88%D8%B3%DB%8Cژائو لی جیان سخنگوی وزرات امور خارجه چین روز دوشنبه سفر پلوسی به تایوان را دخالت فاحش در امور داخلی پکن دانست و هشدار داد که ارتش آزادیبخش خلق چین هرگز بیکار نخواهد نشست.

یک مقام مطلع گفت که بخش اعظم دیدارهای پلوسی  با مقام های تایوان برای روز چهارشنبه برنامه ریزی شده است و احتمال دارد که هیات همراه وی ساعات اولیه روز چهارشنبه وارد این جزیره شوند.

تایوان در سازمان ملل عضویت ندارد و به عنوان یک کشور رسمیت ندارد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، چین بارها درمورد سفر پلوسی به تایوان هشدار داده است، اما آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که تحت تاثیر این هشدارها قرار نمی گیرد.

رویترز در گزارش خود مدعی شد: در شهر شیامن در جنوب شرقی چین که در نقطه مقابل تایوان قرار دارد و نظامیان زیادی در آن مستقر هستند، ساکنان محلی گزارش دادند که خودروهای زرهی را در حال حرکت مشاهده کرده اند.

در همین حال، جان کربی سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه در واشنگتن به خبرنگاران گفت که پاسخ های پکن می تواند شامل شلیک موشک در نزدیکی تایوان و فعالیت های هوایی یا دریایی در مقایس بزرگ باشد.

پلوسی روز دوشنبه در آغاز سفر آسیایی اش به سنگاپور رفت و روز سه شنبه از مالزی دیدن کرد. دفتر وی اعلام کرد که وی قرار است به کره جنوبی و ژاپن نیز سفر کند اما اشاره ای به سفرش به تایوان نداشت.