خبر معاون وزیر صنعت برای متقاضیان خودروهای وارداتی/ جزییات تازه درباره زمان تحویل و نوع خودروهای وارداتی

وی در مورد تأمین ارز خودروهای وارداتی اظهار داشت: در حال حاضر مسیر باز شده و مشکل ارزی هم با همکاری بانک مرکزی و تلاش وزارت صمت حل شده است؛ وزارت صمت با مدل‌های مختلف منابع ارزی در خارج از کشور پیدا کرد که کار سختی است.

وی در مورد زمان تحویل خودروهای وارداتی گفت: کارهای مربوط به قیمت گذاری این خودروها از سوی سازمان حمایت در حال انجام است و پس از آن فرایند تحویل آغاز می‌شود.

وی تاکید کرد: قیمت و سود ثابتی برای خودروهای خارجی در نظر گرفته شده است بنابراین فرایند قیمت گذاری باید به صورت دقیق و جزئی بررسی شود. ظرف یکی دو روز آینده قیمت گذاری خودروها نیز اعلام می‌شود.

مجری طرح واردات خودرو وزارت صمت اظهار داشت: وزارت صمت بسیار بیشتر از توان و اختیاراتش در حال تلاش برای به ثمر نشاندن واردات خودرو است اما به هر حال بابت تأخیرهای پیش آمده از مردم عذرخواهی می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهدی ضیغمی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد واردات خودرو اظهار داشت: لایحه دو فوریتی که مجلس تصویب کرد می‌تواند در بحث واردات خودرو تسهیل جدی ایجاد کند. زیرا مشکل اصلی ما قوانین استاندارد و گمرک بود که البته آن هم به دلیل قوانین بالادستی است.

ضیغمی تصریح کرد: قبلاً وزارت صمت فقط ثبت سفارش را تأیید می‌کرد اما در حال حاضر برای واردات خودرو ۱۳ کار را باید انجام دهد که در بسیاری از آنها دستگاه‌های دیگر دخیل هستند.

مجری طرح واردات خودرو وزارت صمت اضافه کرد: در روسیه بسیاری از استانداردها همچون یورو ۶ و ای مارک اجباری بود اما پس از اینکه تحریم شد استانداردها را تقلیل دادند و گفتند هر میزان نیاز است خودرو وارد شود؛ اما در ایران این چابکی وجود ندارد.

از مردم عذرخواهی می‌کنیم

وی ادامه داد: تعیین منشأ ارزی که از خارج وارد می‌شود بسیار مهم است زیرا نباید از کف بازار کشور باشد تا آسیب بزند. ما کارهای بسیار سختی را انجام دادیم و منابع ارزی پیدا کردیم که به نفع دو طرف باشد. از ارز اشخاص، سرمایه گذاری خارجی و… استفاده کردیم تا مشکل تأمین ارز حل شود. هم اکنون تخصیص ارز در حال انجام است.

مجری طرح واردات خودرو وزارت صمت با بیان اینکه مسیر واردات تسهیل شده است، افزود: چند روز پیش بخشی از خودروهای چانگانی وارداتی از سوی سایپا، ترخیص شد. دو سه روز دیگر هم ۳۵۰ خودروی چانگان ترخیص می‌شود. ظرف یکی دو هفته آینده نیز ۸۰۰ دستگاه چانگان ترخیص خواهد شد. ترخیص خودروی هیوندای النترا نیز به زودی عملیاتی می‌شود. خودروهای دیگر هم در صف هستند.

ضیغمی در پاسخ به این سوال که از اسفند ماه قرار است خودروهای وارداتی تحویل متقاضیان شوند، چرا این فرایند تا این اندازه طولانی شد، تصریح کرد: وزارت صمت در امر واردات تنها نیست اما بار همه دستگاه‌های مسئول را به تنهایی به دوش می‌کشد. دستگاه‌های دیگر متوسط تا خوب در حال همکاری هستند.

وی افزود: چانگانی که وارد شد همه استانداردها را دارد اما برای تسریع در واردات، خودروهای سفارش حوزه خلیج فارس را وارد کردیم که روی کمربند عقب این خودروها ای مارک هک نشده بود؛ اداره استاندارد اعلام کرد بابت این موضوع نمی‌تواند اجازه ترخیص دهد. مذاکره برای ترخیص این خودروها تقریباً یک ماه زمان برد و چند شرط جایگزین گذاشتیم.

علت تأخیر در تحویل خودروهای وارداتی

مشکل ارزی واردات خودرو حل شد

ضیغمی گفت: امسال فقط در حوزه چانگان ۱۰۰ هزار خودرو می‌توانیم وارد کنیم. مسیر واردات که تسهیل شود روند واردات توسعه می‌یابد.


منبع: https://www.khabaronline.ir/live/1761752/%D8%AE%D8%A8%D8%B1-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%88%D9%86-%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%B6%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%AC%D8%B2%DB%8C%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%AA%D8%A7%D8%B2%D9%87