Menu
خلافی خودرو قبضینو
عکس پروفایل دانلود
افکتینو

اجتماع بزرگ هیئات مذهبی در تاسوعای حسینی در اراک برگزار می‌شود – خودروهای گارانتی و وارانتی 1443

صدور کار های طلایی خودرو

– اخبار استانها –

حجت‌الاسلام صفر قربانپور در گفت‌و‌‎گو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به برنامه‌های روز تاسوعا و عاشورا در استان مرکزی اظهار داشت: در روز تاسوعا ساعت 10 صبح هیئت‌های شهرستان اراک از میدان شهدا به سمت مصلی بیت‌المقدس حرکت می‌کنند که در مصلی اقامه عزاداری، سوگواری و نماز انجام می‌شود که در سایر شهرستان‌ها نیز تجمعات عزاداری نیز انجام می‌شود.

وی افزود: در روز عاشورا به سبب حرکت هیئت‌های عزاداری به سمت مناطق زادگاهی خود بخشی از تجمع در مصلی بیت‌المقدس انجام می‌شود و بخشی هم در امامزاده آمنه خاتون(س) و عبدالله(ع) است، نماز ظهر عاشورا هم در مصلی برپا می‌شود.

تبیین و آگاه‌سازی هیئات از خطرات ورود خرافه به عزاداری‌ها

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در زمینه قمه‌زنی در برخی نقاط استان گفت: عزاداری در مناطق گوناگون به روش‌های مختلفی برگزار می‌شود به‌طوری که در بعضی مناطق در سبک عزاداری ممکن است انحرافاتی مانند قمه‌زنی وجود داشته باشد.

وی افزود: در زمان گذشته حکم سختی برای این کار وجود نداشته و علایم سوگواری و عزاداری لطمه و آسیب وارد کردن به بدن و خون جاری شدن بود که به‌دنبال آن قمه‌زنی اتفاق افتاده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی ادامه داد: به سبب اینکه جریان سوگواری فضای بین‌المللی دارد بعضی از روش‌ها در عزاداری پسندیده نیست که شاید حکم حرمت همگانی هم برای این موضوع وجود نداشته باشد، با فتوای بعضی از بزرگان به ویژه مقام معظم رهبری در شرایط کنونی این کار حرمت نیست در واقع احترام‌گذاری و سوگواری مطلوب برای امام حسین(ع) تلقی نمی‌شود.

قربان‌پور بیان کرد: بعضی اوقات با توجه به این که شرایط مقابله وجود دارد و بعضی افراد این کار را حالت وحشی‌گری، اهانت به عزاداری، دین و اسلام تلقی روش مطلوبی نیست.

پلیس: هیئات با جریانهای انحرافی مانند قمه‌زنی هوشمندانه مقابله کنند
تهران| دادستان ورامین: شرایط برخورد قانونی با قمه‌زنی مهیاست
توصیه‌های پلیس به عزاداران حسینی/ ممنوعیت قمه‌زنی و انسداد معابر

قربان‌پور تصریح کرد: رویکرد مقابله ممکن است نرم باشد به عبارتی تذکر و تشریح مبانی فقهی باشد به همین سبب باید جلوگیری از این کار با توجه به این که در فضای عمومی انجام می‌شود، صورت گیرد.

وی عنوان کرد: با توجه به آگاهی افراد از مقابله با این کار و این که به صورت عمد کاری انجام می‌دهند، در فضای عمومی فضاسازی برای دشمن است که با توجه به این که فتوای بر حرمت است به صورت عمد این کار را انجام می‌دهند که زمینه برای سوءاستفاده دشمن است به همین سبب نقش انحرافی در این کار وجود دارد.

ارائه برنامه‌های توجیهی، آموزش، تنبه تبلیغاتی آگاه‌سازی هیئات مذهبی

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی خاطرنشان کرد: افرادی و گروه‌هایی به این کار دامن می‌زنند و تحریک می‌کنند به همین سبب باید در مقابل این کار تبیین، تشریح فقهی و اطلاع‌رسانی در این راستا و آگاهی از ایجاد رویکرد انحرافی در جامعه انجام شود، باید جلوگیری، برخورد و غیره انجام شود.

قربان‌پور عنوان کرد: رویکرد مقابله‌ای درد را درمان نمی‌کند به عبارتی ممکن است در بعضی مناطق برخورد متقابل هم به وجود آید که در سال‌های گذشته این کار اتفاق افتاد بنابراین باید مسیر را در بهترین حالت با مبانی فرهنگی، ارزشی و اقدامات جایگزین مانند نذر خون جایگزین شود.

وی افزود: آمارها نشان می‌دهد که این کار نسبت به سال‌های گذشته کاهش پیدا کرده است، برنامه‌های توجیهی، آموزش، تنبه تبلیغاتی و پخش کلیپ‌هایی که دشمنان سواستفاده می‌کنند انجام می‌شود به عبارتی بخش نخست کار آسیب‌شناسی، تنبیه دادن، آموزش است اما در شرایط مقابله باید با برخورد سردسته قمه‌زنان نیروهای نظامی و انتظامی مقابله فیزیکی داشته باشند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی خاطرنشان کرد: دشمن همیشه قصد انحراف در عزاداری‌ها را داشته که این کار را در شرایط برخورد فیزیکی انجام دهد به همین سبب ممکن است این اقدامات وادار به مقابله کردن باشد به همین سبب باید توجه کرد که حرکات دشمن عکس‌العملی برای جوانان ایجاد می‌کند که باید آگاهی مردم در این زمینه افزایش پیدا کند.

قربان‌‌پور بیان کرد: انحراف برنامه‌محور کاری است که دشمنان انجام می‌دهند سپس در بین مردم سنت شکل می‌گیرد از جمله خودزنی و شعرهایی که در حالت رپ خوانده می‌شود که باید جوانان توجه بصیرتی داشته باشند.

انتهای پیام/ح

نمایندگی ایران خودرو 3414

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *